wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety drewniane szybko się destruują i mogą nieodwracalnie stracić swój pierwotny urok oraz właściwości. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna powinno się zacząć od odpowiedniego i dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, gdyż od tego uzależniony jest wynik końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do ochrony i ozdoby sztachet z drewna istotne jest sprawdzenie, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież insektami. Podczas gdy konserwujemy już nasze płot przed postępem biokorozji, należy nanieść następne amalgamaty, które asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni ogrodzenie od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im mnóstwo uwagi i opieki.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ten model płotów jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji zatem służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz