środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy plot PVC na plot i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na ogrodzenie z plastyku na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o symetrycznych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z PCV z Skarżysko-Kamienna na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nieregularnych konturach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenie plastikowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz